Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Eliberarea pasaportului romanesc pentru CRDS
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Eliberarea pasaportului romanesc pentru CRDS

CRDS, mai exact in Canada, cu ultimul domiciliu in Romania, la Bucuresti, solicita atribuirea de CNP, dupa care doreste eliberarea unui pasaport CRDS. Intrebare: poate solicita eliberarea pasaportului CRDS in regim de urgenta de la locul nasterii, adica Brasov, sau este obligat sa se adreseze la Directia de Pasapoarte Bucuresti, de la ultimul sau loc de domiciliu avut in Romania?
Din Legea 248/2005:

Art. 15 alin (3):
În cazul în care, din motive obiective, solicitantul paşaportului simplu nu se poate prezenta la serviciul public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple de la domiciliu sau reşedinţã, cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple pot fi depuse la cel mai apropiat serviciu public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple.

Art. 34:
(3) În cazul solicitãrii unui paşaport simplu sau a unui paşaport simplu electronic ori a unui paşaport simplu temporar cu menţionarea ţãrii de domiciliu, cererea se depune personal la serviciul public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple în a cãrui razã teritorialã a avut ultimul domiciliu sau, dupã caz, reşedinţa, iar în strãinãtate, la misiunile
diplomatice sau la oficiile consulare ale României. În situaţiile prevãzute la art. 15 alin. (3) şi (4), cererile pentru eliberarea paşaportului simplu, respectiv a paşaportului simplu temporar cu menţionarea ţãrii de domiciliu, pot fi depuse la cel mai apropiat serviciu public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple.
Multumesc mult!:vishenka: