Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaport urgente
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaport urgente

Buna ziua, luni am programata o plecare in Thailanda si am pasaportul expirat, sunt interesat cat de repede pot obtine un pasaport nou, si ce tip de pasaport? As mai dori sa aflu daca pot obtine pasaportul in Brasov , cartea de identitate fiind eliberata in Dambovita, cu domiciliul in Dambovita.
adelinchiva, utilizator
trebuie sa aveti viza de flotant ptr a putea depune actele la Brasov.

1. ELIBERAREA PAªAPOARTELOR SIMPLE TEMPORARE.

CONDIŢII.
Paşaportul simplu temporar se elibereazã cetãţenilor români care îndeplinesc condiţiile prevãzute de lege şi nu se aflã în una dintre situaţiile de suspendare a dreptului de a cãlãtori în strãinãtate, în termen de cel mult 3 zile lucrãtoare, în urmãtoarele situaţii:

-pentru persoanele care nu dispun de timpul necesar pentru eliberarea unui paşaport simplu electronic;
-în cazul în care titularul declarã în scris cã urmeazã sã cãlãtoreascã în state între care existã stare de beligeranţã ori conflict diplomatic şi are aplicatã în paşaportul simplu sau în paşaportul simplu electronic o ştampilã ori o vizã eliberatã de statul cu care ţara în care cãlãtoreşte se aflã în conflict;
-când titularul deţine paşaport simplu sau paşaport simplu electronic care conţine vize valabile, dar ca urmare a epuizãrii filelor destinate aplicãrii acestora cãlãtoria în acel stat sau în alte state decât cele care au emis vizele nu mai este posibilã;
-când titularul a depus paşaportul simplu sau paşaportul simplu electronic pentru obţinerea unor vize şi trebuie sã cãlãtoreascã de urgenţã în strãinãtate;
când minorul urmeazã sã se deplaseze în strãinãtate pentru studii ori pentru a participa la concursuri oficiale sau pentru a urma un tratament medical fãrã de care viaţa ori sãnãtatea îi este pusã în pericol şi nu existã timpul necesar pentru obţinerea acordului celuilalt pãrinte;
pentru cetãţenii români aflaţi în strãinãtate care nu mai posedã documente de cãlãtorie valabile şi care declarã cã este necesar sã îşi continue cãlãtoria în strãinãtate sau sã îşi reglementeze şederea pe teritoriul unui stat.
NOTÃ: Pentru eliberarea paşaportului simplu temporar nu se preiau impresiunile digitale.

2. DEPUNEREA CERERII PENTRU ELIBERAREA PAªAPORTULUI SIMPLU TEMPORAR.
Cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple temporare se depun personal de cãtre solicitanţi, în ţarã, la serviciile publice comunitare pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple în a cãror razã de competenţã au domiciliul sau, dupã caz, reşedinţa, iar în strãinãtate, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României (art. 17ˆ1 alin. 4 coroborat cu art. 15 alin. 2 din Legea nr. 248/2005).
În cazul în care, din motive obiective, solicitantul paşaportului simplu nu se poate prezenta la serviciul public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple de la domiciliu sau reşedinţã, cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple pot fi depuse la cel mai apropiat serviciu public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple. (art. 17ˆ1 alin. 4 coroborat cu art. 15 alin. 3 din Legea nr. 248/2005).

3. TERMEN DE ELIBERARE A PAªAPORTULUI SIMPLU TEMPORAR.

Cererile se soluţioneazã de autoritãţile competente, în termene care curg de la data depunerii acestora şi care nu pot depăşi 3 zile lucrãtoare.

4. DOCUMENTE NECESARE PENTRU ELIBERAREA PAªAPORTULUI SIMPLU TEMPORAR:

a) ÎN CAZUL PERSOANELOR MAJORE CU DOMICILIUL ÎN ROMÂNIA:

- cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, dupã caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original. Cartea de identitate provizorie trebuie însoţită de certificatul de naştere, în original;
- dovada achitării taxelor şi a tarifului suplimentar pentru emiterea paşaportului, în original;
paşaportul anterior, în original, dacã este cazul.

VII. TARIFE

1. Pentru cererile pentru eliberarea paşaportului simplu electronic depuse în ţară:
- 244 lei costul paşaportului şi 32 lei taxa consulară.
2. Pentru cererile pentru eliberarea paşaportului simplu temporar depuse în ţară :
- 84 lei costul paşaportului, 32 lei taxa consulară şi 100 lei tariful suplimentar
prevăzut de Legea nr. 248/2005.

NOTÃ:

- pentru cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple electronice/simple temporare cu menţionarea statului de domiciliu tarifele sunt aceleaşi;
- pentru cererile depuse prin intermediul misiunilor diplomatice, sumele care se plătesc
sunt cele stabilite potrivit Legii nr. 198/2008 privind serviciile consulare pentru care se percep taxe şi nivelul taxelor consulare la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României în strãinãtate, cu modificãrile şi completãrile ulterioare

[ link extern ]
cyan, moderator
In cazul in care aratati ca aveti motive obiective pentru care nu puteti merge in localitatea de domiciliu, puteti depune cererea si la Brasov.
Incercati o intrebare la ghiseu, as zice ca nu veti fi refuzata.