Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... PRENATAL SI POSTNATAL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

PRENATAL SI POSTNATAL

Sunt insarcinata in 7 luni si ma aflu in somaj de la 1 iunie pana la 1 decembrie.(in noimbrie trebuie sa nasc).As dori sa stiu daca prenatalul este obligatoriu sau este suficient sa-mi iau doar cele 42 de zile postnatal iar apoi sa beneficiez de indemnizatia de crestere copil. Va multumesc.
1. Daca sanatatea dvs. si a copilului va permite puteti sa nu luati deloc concediu de maternitate (nici pre nici postnatal) dar nu veti putea beneficia de CCC decat dupa 42 de zile de la nasterea copilului.

2. Deci puteti sa procedati si asa cum spuneti dvs., sa luati numai cele 42 de zile de postnatal si apoi sa intrati in CCC.