Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CM refuzat de medicul de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CM refuzat de medicul de familie

Pe 31 august mi-am rupt degetul de la picior.Am chemat salvarea,si am fost la spital,unde s-a constatat fractura.Am primit o scrisoare medicala si recomandarea 3 saptamani in repaus total.Nu am profitat imediat de asta pentru a-mi lua CM,insa acum situatia s-a agravat,degetul meu nu s-a vindecat,dimpotriva.Am fost iar la medicul din spital,specialist ortoped,am facut o alta radiografie si trebuie sa stau urgent 3 saptamani in repaus,altfel va fii necesara o 'agrafa',oasele fiind prea subtiri si nu poate fii operat.Am sunat medicul de familie si mi-a spus ca dansa nu-mi poate da CM,pe motiv ca trebuie sa merg in policlinica,sa ma vada un ortoped si doar respectivul imi da acest CM.A mai zis ca asa fac medicii din spitale,te 'plaseaza'.Cine trebuie sa-mi dea acest concediu?
in atentia celor interesati;specialistul din policlinica da CM initial,apoi tot el prelungeste,sau daca nu ,medicul de fmilie.