Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data pensionare

buna ziua,
doresc sa va intreb data la care pot iesi la pensie anticipat sau anticipat partial, sunt barbat, data nasterii 12/07/1955 cu vechime in munca de 36 ani plus un an de somaj;
multumesc!
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.Conditia de stagiu este:
-Pentru pensie anticipata 43 de ani,fara stagiu asimilat.
-Pentru pensie anticipata partiala 35 de ani,fara stagiu asimilat.
-Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni de anticipare)penalizarea este de 45%.