Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie acoperis mansarda bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie acoperis mansarda bloc

Buna ziua,
acum aproximativ un an ne-am mutat in apartamentul situat la mansarda unui bloc cu 6 etaje. Blocul este o constructie din anii '90, iar mansardele fac parte din planul acestuia, fiind cumparate de unii locatari ulterior si compartimentate dupa bunul plac.
Intre apartament si acoperis exista un pod cu o inaltime maxima de 1.80 m, cu acces din interiorul apartamentului si nu din casa scarii.
Acoperisul este acelasi de la ridicarea cladirii (a mai fost carpit pe alocuri) fiind alcatuit din placi bituminoase si prezinta semne vizibile de degradare precum si risc de desprindere la vijelii.
Aseara, la cateva ore de la inceperea ploii am observat in doua dintre camere si in bucatarie pete de apa.
In aceasta situatie au mai fost si alti locatari care si-au carpit sau chiar schimbat acoperisul in regie proprie din cauza ca vecinii de pe tronson nu au fost de acord sa contribuie. Una dintre scuzele vecinilor a fost ca intrarea in pod este din interiorul apartamentului si din aceasta cauza nu mai este bun comun.
Cum ar trebui sa procedez pentru repararea sau schimbarea acoperisului?
Art. 43. Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate, în funcţie de suprafaţa utilă a apartamentelor şi spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă reprezintă cheltuielile efectuate pentru administrarea, întreţinerea, repararea, exploatarea şi, după caz, consolidarea părţilor de construcţii şi instalaţii din condominium aflate în proprietate comună. Prin toţi proprietarii din cadrul asociaţiei de proprietari se înţelege toţi proprietarii apartamentelor şi spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, persoane fizice sau juridice, de drept public sau de drept privat, membri sau nemembri ai asociaţiei de proprietari.

H.G. 1588/2007
Norme metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari
Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 43 din 18/01/2008

Adresativa in scris presedintelui de asociatie cu problema infiltratiei si va trebui sa faca o constatare si in legatura cu administratorul sa caute solutia optima de rezolvare dupa caz .
Fiind parte comuna a condominiului reparatia trebuie suportata de catre toti proprietarii conform cotei-parti detinute.
Problema este ca ceilalti proprietari nu au acces la acel pod dacat prin apartamentul dumneavoastra, iar eu nu cred ca dumneavoastra permiteti acest lucru, este o treaba foarte delicata, este parte comuna, dar nu poate fii folosita decat de dumneavoastra.
Eu cred ca ar fi corect sa suporte toata lumea reparatia, iar podul sa fie inchis si sigilat de catre asociatie, sau sa il reparati dumneavoastra si in schimbul acelor bani sa aveti drept de folosinta gratuit pentru un anumit numar de ani.
ContSters241232, utilizator
Daca acum podul este folosit doar de unii proprietari iar altii nu au acces la acesta, trebuie reglementat in cadrul asociatiei (comitet, adunare generala) modul de gestionare a acestui pod.
O solutie corecta ar fia ca asociatia sa inchirieze fiecarui proprietar de la ultimul etaj (cei care au acces din apartament direct in pod), sa inchirieze prin contract cu un pret normal aferent suprafetei fiecaruia.
Sumele incasate lunar se vor aduna in fondul de reparatii din care se va realiza reparatia acoperisului.
Chiria trebuie sa se ia permanent, luna de luna chiar si dupa acoperirea cheltuielilor cu reparatia acoperisului, in acest fel acumulandu-se bani in fondul de reparatii si pentru alte cheltuieli cu intretinerea si reparatia proprietatii comune (casa scarii, subsol, instalatii comune...).
am discutat cu reprezentantul asociatiei, care intamplator locueste pe tronson la cateva etaje mai jos, care mi-a zis ca fiecare proprietar de mansarda isi repara acoperisul deoarece acesta nu mai este bun comun odata cu vanzarea podului acum cativa ani. Podurile au fost cumparate de proprietarii ultimelor etaje la preturi mici si transformate in mansarde (mai exact compartimentate pentru ca modificari ale structurii blocului nu au fost niciodata) si astfel fiecare a preluat responsabilitatea reparatiei acoperisului pe cont propriu.
Asadar am cateva nelamuriri si sper ca ma poate ajuta cineva cu pareri si sfaturi.
1. cum pot afla daca in momentul de fata acoperisul este bun comun si ce documente sa le cer in acest sens?
2. in conditiile in care in urma unei vijelii cade o bucata de acoperis jos si provoaca unele pagube omenesti sau materiale cine raspunde?
3. care este primul pas in repararea acoperisului? ...am inteles ca o sesizare scrisa catre asociatie, se poate si prin Posta cu confirmare de primire? pentru ca nu cred ca imi va scrie nimeni "Am primit un exemplar" si sa semneze.
Va rog sa ma corectati daca gresesc, dar in momentul in care toti locatarii si-au dat acordul pentru vanzarea podurilor in vederea mansardarii nu se intelege acordul de vanzare a spatiului cota parte nu si a acoperisului efectiv, acoperisul este parte a constructiei. Este posibil sa fie mentionat in contractele de vanzare cumparare de atunci si sa fie valabil acum, pentru mine? Eu nu am semnat cu nimeni asa ceva.
Multumesc.
La mijloc exista o neintelegere. Acoperisul este bun comun si punct. Nu conteaza a cui este mansarda, cine o foloseste sau daca macar exista.
Ce treaba are acoperisul cu mansarda, sau accesul in pod? Raspuns: Nici o legatura.

Nici macar nu se poate discuta pe acesst subiect. Pentru reparatia acoperisului vor participa toti proprietarii in functie de cota parte indiviza.

cristian82 a scris:

1. cum pot afla daca in momentul de fata acoperisul este bun comun si ce documente sa le cer in acest sens?
2. in conditiile in care in urma unei vijelii cade o bucata de acoperis jos si provoaca unele pagube omenesti sau materiale cine raspunde?
3. care este primul pas in repararea acoperisului? ...am inteles ca o sesizare scrisa catre asociatie, se poate si prin Posta cu confirmare de primire? pentru ca nu cred ca imi va scrie nimeni "Am primit un exemplar" si sa semneze.
Va rog sa ma corectati daca gresesc, dar in momentul in care toti locatarii si-au dat acordul pentru vanzarea podurilor in vederea mansardarii nu se intelege acordul de vanzare a spatiului cota parte nu si a acoperisului efectiv, acoperisul este parte a constructiei. Este posibil sa fie mentionat in contractele de vanzare cumparare de atunci si sa fie valabil acum, pentru mine? Eu nu am semnat cu nimeni asa ceva.
Multumesc.

1. E suficienta legea 230/2007 si eventual legi ce privesc normele de constructii. Sincer, n-am auzit pe nimeni sa sustina ca acoperisul nu ar fi parte comuna. E o aberatie.
2. Asociatia, evident.
3. Da, acesta este demersul recomandat.
Rationaentul este corect. Nici se se fi vrut, nu se putea vinde acoperisul.
grandanat, utilizator