avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cheltuieli comune 1 casa 2 proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cheltuieli comune 1 casa 2 proprietari

Sunt proprietarul mansardei unei care care are alt proprietar la parter.
Acesta nu are acces la pod. El detine doar parterul.
Nu exista o asociatie de proprietari.
Intrebarea este: Trebuie sa participe la cheltuielile legate de acoperis, jgheaburi, burlane, etc?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 09:02, 18 Iulie 2010
Intr-un bloc terasa, instalatiile, subsolul.....sunt proprietate comuna.
Acum....in cazul Dv. depinde si ce aveti scris in contractele fiecaruia dintre proprietari.
Atat in actul meu de cumparare cat si in cel al vecinului nu se mentioneaza nimic despre acoperis. Singura parte in cota indiviza este terenul.
In actele de proprietate ale unui apartament se mentioneaza date referitoare suprafata apartamentului, cota indiviza..., dar nu se mentioneaza terasa sau acoperisul, casa scarii, uscatoarele, liftul, conductele de gaz, de apa si asa mai departe. Acestea sunt toate in proprietate comuna si apartin fiecarui proprietar in conformitate cu acele cote indivize. Iar intretinerea si reparatia lor se suporta de toti proprietarii indiferent de etaj, conform cotei indivize.
Aceeasi situatie este si in cazul dumneavoastra.
Va multumesc pentru raspuns.
Imi puteti spune ce lege reglementeaza aceste aspecte?
In cazul blocurilor exista asociatii de proprietari care functioneaza in conformitate cu Legea 230/2007.

In cazul Dv. nu functioneaza aceasta lege, dar s-ar putea sa gasiti informatii care vi se potrivesc in legea 114/1996.
Textul ei il gasiti in primul topic din aceasta sectiune la Documentatie specifica asociatiilor de proprietari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli cu reparatia liftului Pacolina9 Pacolina9 Buna ziua, as dori sa stiu cum este corect sa se repartizeze cheltuielile aferente reparatiei liftului. Este corecta repartizarea pe apartament sau pe numarul ... (vezi toată discuția)
Este corecta plata reparatiei unor parti comune asociatiei de proprietari in aceasta situatie? allexall allexall doresc sa cnosc daca este normal sa platesc reparatia partilor comune la o asociatie de proprietari unde nu am intrare comuna, curentul e separat si e ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli aplicabile apartamentelor de la parter cristinamariav cristinamariav Buna ziua, Am un apartament la parterul uni bloc de 8 etaje unde in prezent nu sta nimeni. Acest bloc are lift si pentru etajele superioare tronson de ... (vezi toată discuția)