avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire - succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire - succesiune

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o opinie pentu speta de mai jos.
Ma intereseaza cum se va impartii masa succesorala a bunicii mele in conditiile in care nu va exista testament.

Bunica are 2 copii: mama (decedata) si matusa mea (in viata).
De la fiecare copil are cate un nepot.
Bunicul nu mai traieste.

Cine sunt mostenitorii de drept? Doar matusa mea in calitate de unica fiica in viata? Sau si eu, nepot din partea fiicei defuncte?

Va multumesc anticipat

Cel mai recent răspuns: simao , utilizator 13:13, 23 Ianuarie 2009
Moşteniţi alături de mătuşă. Dacă mama a decedat înaintea bunicii, veniţi la succesiunea bunicii prin reprezentare. Dacă mama a decedat după moartea bunicii, atunci ea era moştenitoarea acesteia iar dumneavoastră culegeţi partea de moştenire pe care a dobîndit-o mama la decesul bunicii.

Mai rămîne de clarificat dacă bunicul era decedat la data morţii bunicii, pentru că dacă era în viaţă, înseamnă că şi el a dobîndit o parte din moştenire, parte pentru care succesiunea se deferă în aceleaşi condiţii ca şi moştenirea după bunică.

Deci, veţi culege din succesiunea bunicilor exact cît culege mătuşa dumneavoastră, fie prin reprezentarea mamei, fie ca moştenitor al ei, dobîndind cota ei din succesiune.

Liviu S.Bordaş
Buna.
Mostenirea se va imparti astfel:

50% primiti dumneavoastra - partea mamei dumneavoastra - prin reprezentare
50% primeste matusa dvs. care vine in nume propriu
Va multumesc pentru raspuns.
Va rog sa ma sprijiniti cu o opinie si pentru urmatoarea speta:

Apartamentul in care locuiesc este proprietatea sotiei mele, dobandit inainte de casatorie prin contract de vanzare cumparare, vanzatorii fiind parintii ei.
Tranzactia a fost efectuata la valoare de grila a notarului (sau asa ceva).

Intrebarea mea este daca aceasta tranzactie poate fi atacata in instanta si contestata de fratele vitreg al sotiei mele.

Amanunte importante:

- tatal sotiei mele nu este tatal ei biologic, a infiat-o cand avea 6 ani, el apare in certificatul de nastere ea preluand numele lui;
- dintr-o anterioara casatorie, tatal are un copil;
- apartamentul cu pricina a fost dobandit de parintii sotiei mele, prin vanzare cumparare in timpul casatoriei;

Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune-bunica LUMITM LUMITM Am o intrebare in legatura cu o succesiune,sper sa ma poata lamuri cineva. In septembrie anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul a decedat cu multi ani in ... (vezi toată discuția)
Succesiune Valerica-Veronica Valerica-Veronica Sint 3 nepoti pentru succesiunea bunicilor. Bunicii au 2 copii (1baiat X si o fata Z). 1.-Baiatul X din prima casatorie are un baiat X1. X S-a recasatorit ... (vezi toată discuția)
Disputa la succesiune Andreea&M Andreea&M Bine v-am gasit. Am si eu o nelamurire cu privire la succesiune. Tatal meu a decedat in martie 2008, iar eu, mama mea impreuna cu sora si fratele am facut ... (vezi toată discuția)