Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general promotii, reduceri magazin - baza legala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

promotii, reduceri magazin - baza legala

Buna ziua, ce acte trebuie completate si ce anume trebuia sa declar la Finante daca vreau sa reduc preturile si sa afisez "promotie" la anumite produse din magazin? In magazin produsele se vand la vrac si o mica parte din ele vor expira in luna noiembrie. Vreau sa aplic o reducere gen "pret vechi/ pret nou" la aceste produse, ca nu vreau sa raman cu ele pana in noiembrie, vreau sa rulez marfa. Iar la alte produse vreau sa scad pretul insa nu vreau sa apara ca promotie.
Cum trebuie sa procedez?
Pentru afisarea promotiei am inteles ca trebuie depusa o documentatie la Finante in care explici de ce vrei sa aplici reduceri (mentionez ca pretul nou nu va fi mai mic decat pretul de achizitie).
Pentru reducerea pretului la celelalte produse este suficient doar un proces verbal de modificare pret sau trebuie generat si un nou NIR ?
As vrea sa aplic reducerile cat mai repede si nu stiu cum sa procedez sa nu intru in incurcatura si sa ma trezesc cu vreo amenda.
Pt.ceea ce vreti dvs. sa faceti, nu va trebuie acordul nimanui, sunt practici comerciale de dinamizare a vanzarii.Se face documentul de proces verbal modificare de pret.Pentru siguranta dvs.studiati- OG99/2000- ORDONANTÃ privind comercializarea produselor ºi serviciilor de piaþã-