Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Achizitionare autoturism second hand
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Achizitionare autoturism second hand

Buna dimineata!

Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez dupa incheierea actului de vanzare-cumparare a unui autoturism second hand (inmatriculat).

Va multumesc!
1-Incheiati contractul de vanzare cumparare ,platiti pretul , obtineti masina , actele si cheile
2-va prezentati la RAR pt obtinere certificat autenticitate
3-completati fisa de inmatriculare unde obtineti vizele de radiere respectiv impunere fiscala
4-intocmiti asigurarea RCA
5-achitati taxele la CEC si oficiul primariei
6-depuneti actele la ghiseul inmatriculari
Va multumesc pentru ajutor.
As mai avea inca 2 intrebari:
1. Dupa incheierea actului de vanzare-cumparare mai am nevoie de prezenta vanzatorului?
2. Unde trebuie sa ma prezint pentru obtinerea vizelor de radiere, respectiv de impunere fiscala (eu banuiesc la Directia taxe si impozite din orasul in care locuiesc, dar nu stiu daca este corect).
1. da , vanzatorul , in principiu are urmatoarele obligatii
a) sa va predea cheile , masina si actele masinii (certificat , carte identitate, certificat autenticitate)
b)tot vanzatorul trebuie sa obtina viza pe fisa de inmatriculare de radiere de la organul fiscal .c)sa semneze ultima fila a certificatului de inmatriculare la rubrica instrainat catre
d)sa obtina radierea de la serviciul inmatriculari
e) sa va predea certificatul de radiere