avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Achizitionare autoturism second hand
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Achizitionare autoturism second hand

Buna dimineata!

Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez dupa incheierea actului de vanzare-cumparare a unui autoturism second hand (inmatriculat).

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic 00:34, 29 Septembrie 2012
1-Incheiati contractul de vanzare cumparare ,platiti pretul , obtineti masina , actele si cheile
2-va prezentati la RAR pt obtinere certificat autenticitate
3-completati fisa de inmatriculare unde obtineti vizele de radiere respectiv impunere fiscala
4-intocmiti asigurarea RCA
5-achitati taxele la CEC si oficiul primariei
6-depuneti actele la ghiseul inmatriculari
Va multumesc pentru ajutor.
As mai avea inca 2 intrebari:
1. Dupa incheierea actului de vanzare-cumparare mai am nevoie de prezenta vanzatorului?
2. Unde trebuie sa ma prezint pentru obtinerea vizelor de radiere, respectiv de impunere fiscala (eu banuiesc la Directia taxe si impozite din orasul in care locuiesc, dar nu stiu daca este corect).
1. da , vanzatorul , in principiu are urmatoarele obligatii
a) sa va predea cheile , masina si actele masinii (certificat , carte identitate, certificat autenticitate)
b)tot vanzatorul trebuie sa obtina viza pe fisa de inmatriculare de radiere de la organul fiscal .c)sa semneze ultima fila a certificatului de inmatriculare la rubrica instrainat catre
d)sa obtina radierea de la serviciul inmatriculari
e) sa va predea certificatul de radiere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitonare autoturism second hand inmatriculat in romania jacquelline jacquelline Buna seara! As dori sa stiu daca la achizitionarea unui autoturism second hand am nevoie de prezenta vanzatorului doar la semnarea actului de vanzare - ... (vezi toată discuția)
Achizitionare autoturism second hand jacquelline jacquelline Buna dimineata! As dori sa stiu daca la achizitionarea unui autoturism second hand am nevoie de prezenta vanzatorului doar la semnarea actului de vanzare - ... (vezi toată discuția)
Achizitie autoturism sh utilizator090 utilizator090 Buna ziua, Ma aflu in situatia de a achizitiona un autoturism si mi-ar prinde bine un sfat cat mai curand posibil. Autoturismul a fost cumparat de la ... (vezi toată discuția)