Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ajutor public judiciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ajutor public judiciar

Buna ziua, va rog o lamurire, daca e posibil: mi s-a aprobat ajutorul public judiciar-
pt. o cerere reconventionala- partial. In motivare se mentioneaza: "sa se achite diferenta pina la termenul urmator - sub sanctiunea anularii cererii reconventionale".
Ce sa inteleg, ca daca nu achit diferenta mi se anuleaza toata cererea reconventionala? Asa spune legea, daca puteti sa-mi mentionati articolul de lege?
Multumiri.
Ajutorul public judiciar se poate acorda sub forma scutirii integrale de la plata taxei de timbru sau reducerea taxei de timbru. Vedeti OUG 51/2008.
Da, asa sa intelegeti, daca nu platiti, va anuleaza cererea.
Legea nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru
Art 20 (1) Taxele judiciare de timbru se platesc anticipat.
(3)Neindeplinirea obligatiei de plata pana la termenul stabilit se sanctioneaza cu anularea actiunii sau a cererii.

( daca e cazul)
(4)Daca in momentul inregistrarii sale actiunea sau cererea a fost taxata corespunzator obiectului sau initial, dar a fost modificata ulterior, ea nu va putea fi anulata integral, ci va trebui solutionata, in limitele in care taxa judiciara de timbru s-a platit in mod legal.
gi-jane2, moderator