Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Tratat Lisabona
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Tratat Lisabona

Buna ziua,
Am nevoie sa imi spuna cineva, pentru ca eu nu am gasit ori nu stiu sa caut,care sunt principalele inovatii introduse in Tratatul de la Lisabona in functionarea Uniunii Europene, din legea 13/2008.Multumesc anticipat. Astept o lamurire.
Vedeti acest articol
[ link extern ]
Stimat forumist,

Întrebarea dvs necesită nu doar un răspuns extrem de elaborat, ci chiar o expunere de genul unui curs de drept.

Dacă doriți, puteți accesa site-ul europa.eu, pentru informații succinte:
[ link extern ]

Din punctul de vedere al unui practician CEDO, părerea mea este că cea mai radicală schimbare - repet, este un punct de vedere strict subiectiv, al meu personal -

o constituie deschiderea procesului aderarii Uniunii Europene la Convenția Europeană a Drepturilor Omului, care va fi finalizat prin tratate ulterioare - vezi, printre multe altele, cele expuse de Ministerul Afacerilor Externe pe următoarea pagină web:
[ link extern ]

Ce pot să vă spun pe scurt: prin Tratatul de la Lisabona s-a urmărit modernizarea instituțiilor Uniunii Europene, inclusiv prin întărirea principiului subsidiarității. S-au urmărit printre multe altele, simplificarea tratatelor existente, delimitarea competențelor statelor membre în raport cu Uniunea Europeană; consolidarea Parlamentului European, reformarea cadrului legislativ...

Totuși, dacă doriți cu adevărat să aprofundați tema, este necesar studierea unui tratat de drept.

Cu stimă.

Multumesc frumos.
Mi-am dat seama ca este vorba de o sinteza, dar doream o confirmare.Multumesc, inca o data.