Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actul de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actul de donatie

revin cu subiectul nu am fost destul de explicita:tatal meu este decedat, mama este recasatorita legitim cu o persoana care din casatoria anterioara ere un baiat infiat care in momentul de fata are 18 ani si locuieste cu mama adoptiva,fosta sotie a tatalui meu vitreg in alt oras. tatal meu vitreg detine locuinta in care stam printr-un act de donatie de la parintii lui care sunt in viata. intrebarea mea este ce drept are mama mea la aceasta locuinta in care a investit cat si eu?va multumesc!
dana vitalia, utilizator
Din formularea dvs nu stiu sigur daca am inteles ce trebuie, insa ideea este urmatoarea:
dvs ca fiica a tatalui dvs (care daca am inteles bine detine apartamentul in care locuiti impreuna cu mama dvs recasatorita) avei drept la o cota parte din apartamentul respectiv dupa decesul tatalui dvs, in calitate de descendent.
mama dvs daca este divortata de tatal dvs si recasatorita cu o alta persoana nu are nici un drept legal asupra apartamentului. Cu atat mai putin fiul adoptiv al sotului mamei dvs sau sotul actual al mamei dvs.
Cu alte cuvinte sunteti singura care ar avea drept asupra apartamentului dupa decesul tatalui dvs.

Av. Julia Watkins
Atîta timp cît tatăl vitreg este în viaţă, este singurul proprietar al imobilului.

La moartea lui îl vor moşteni fiul său şi mama dumneavoastră (în calitate de soţie supravieţuitoare).

Dumneavoastră nu aveţi, în urma investiţiilor făcute, decît un eventual drept de creanţă, care se prescrie în termen de 3 ani de la data la care aţi fi putut cere restituirea (în principiu, de la data la care aţi făcut cheltuielile).
Pentru investiţiile făcute de ea, mama dobîndeşte şi ea un drept de creanţă, prescriptibil în 3 ani de la încetarea căsătoriei, deoarece prescripţia nu curge între soţi pe timpul căsătoriei.
dana vitalia a scris:

revin cu subiectul nu am fost destul de explicita:tatal meu este decedat, mama este recasatorita legitim cu o persoana care din casatoria anterioara ere un baiat infiat care in momentul de fata are 18 ani si locuieste cu mama adoptiva,fosta sotie a tatalui meu vitreg in alt oras. tatal meu vitreg detine locuinta in care stam printr-un act de donatie de la parintii lui care sunt in viata. intrebarea mea este ce drept are mama mea la aceasta locuinta in care a investit cat si eu?va multumesc!

Nici acum nu explicati prea bine. Totusi, incerc sa va raspund: daca sotii divorteaza, mama si dumneavoastra nu aveti nici un drept asupra locuintei tatalui vitreg in cazul in care donatia a fost facuta doar tatalui vitreg (fiind un bun propriu al acestuia). In cazul in care donatia a fost facuta catre tatal vitreg si mama dumneavoastra (ca si bun comun), casa va fi supusa partajului.
Daca tata vitreg decedeaza mama, ca si sotie supravietuitoare , are dreptul la mostenire.