Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... atestat de inspector de personal revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

atestat de inspector de personal revisal

Buna seara tuturor.
As dori sa ma lamuriti daca intradevar este nevoie de acest atestat de inspector de personal pentru transmiterea revisalului sau este suficenta acea decizie de numire a angajatorului.Multumesc.
Decizia, doar.
Este nevoie doar de decizia angajatorului privind desemnarea persoanei care sa completeze si sa transmita REVISAL-ul.

Art.2 alin.5 din HG nr.500/2011 prevede ca, completarea si transmiterea registrului se fac de catre una sau mai multe persoane nominalizate prin decizie scrisa de catre angajator.
Asadar, legiuitorul nu a instituit ca persoana desemnata sa aiba o anumita calificare.