Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare I.I.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare I.I.

Pot infiinta o Intreprindere Individuala avand ca activitate principala cod CAEN 6910-Activitati juridice, pentru exercitarea profesiei de mediator?
Mentionez ca sunt autorizat de Consiliul de Mediere, dar nu vreau sa desfasor activitatea ca profesie liberala. Functionara de la ORC mi-a respins cererea pe motiv ca activitatea de mediator se exercita numai ca profesie liberala.
leonardnicolae2010, utilizator
Vedeti ca numite meserii sunt denumite profesii liberale , si nu tin ca modalitate de avizare/infiintare de Reg.Com. ci de anumite asociatii de tipul Barou, Uniune, CECAR, etc.

Deci in mod corect v-a refuzat registrul com.
Multumesc pt.promptitudinea raspunsului. Problema este ca vreau sa desfasor in paralel doua activitati. Cea de mediator poate fi execrcitata ca profesie liberala, iar cealalta, de consultanta tehnica nu poate fi exercitata decat ca PFA sau II. Nu as vrea sa fiu nevoit sa tin doua contabilitati.
leonardnicolae2010, utilizator
Va inregistrati doar laFinante si vi se da un cod fiscal
Pentru activitatile de consultanta tehnica aveti codurile CAEN din grupa 71

Din pacate nu aveti incotro decat sa tineti 2 contabilitati.
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
Multumesc!
leonardnicolae2010, utilizator