Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... declaratie de conformitate
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

declaratie de conformitate

Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi spuneti si mie daca la achizitionarea unui produs este normal ca unitatea care comercializeaza produsul sa-mi elibereze un certificat de conformitate in limba engleza .
Va multumesc!
Buna seara,
Legea obliga ca documentele care insotesc un produs la comercializare sa fie redactate sau traduse in limba Romana.
Vezi art. 20 alin. 5. Din OG21/1992 - Toate informaţiile privitoare la produsele şi serviciile oferite consumatorilor, documentele însoţitoare, inclusiv cele referitoare la informaţiile privind securitatea produsului şi instrucţiunile de utilizare, precum şi contractele, inclusiv cele preformulate, trebuie să fie scrise în limba română, indiferent de ţara de origine a acestora, fără a exclude prezentarea acestora şi în alte limbi.
O seara buna.
Va multumesc!