Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... copie dupa sentinta curtii de apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

copie dupa sentinta curtii de apel

buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca pot obtine o copie a sentintei Curtii de Apel in cazul unui dosar solutionat "recurs nefondat"in cazul in care avocatul care m-a reprezentat a cerut sa-i fie trimisa pe adresa dumnealui o copie a acestei sentinte. Pentru ca avocatul mi-a spus ca nu stie cat va dura pana primeste copia dupa sentinta, si mai nou nu raspunde la telefon m-am gandit sa merg personal sa cer aceasta copie insa ma tem sa nu bat drumul degeaba. Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa platesc ceva taxa pentru aceasta copie.
Va multumesc!

Daca dosarul a fost in recurs la cURTEA DE APEL , atunci va trebui sa cereti eliberarea deciziei pronuntate de curte in recurs( nu se numesc sentinte in recurs ci decizii) si sa achitati o taxa judiciara de timbru de 1 leu pe pagina si un timbru judiciar pe care le veti anexa la cerere. Decizia o veti ridica de la arhiva curtii personal si sub semnatura.
Intrebati mai intai la judecatorie daca a sosit dosarul de la Curte.
E posibil sa.nu fie redactata decizia din recurs.
multumesc pentru raspuns, cu stima necul