Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnat la o ped.de 7 ani cu executare- cand se ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnat la o ped.de 7 ani cu executare- cand se poate reabilita?

Condamnat la 7 ani inchisoare cu executare.
data arestarii :05.12.2005
eliberat conditionat in luna martie 2010, dupa executarea a 4ani si 4 luni din pedeapsa.
Ce trebuie sa faca persoana in cauza ca sa obtina reabilitarea.
mai exact ce conditii trebuie sa indeplineasca, si unde sa se prezinte.
05.12.2012, se termina executarea mandatului de 7 ani.
Codul penal:

ART. 135
Reabilitarea judecătorească
Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţa judecătorească:
a) în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de un an până la 5 ani, după trecerea unui termen de 4 ani, la care se adaugă jumătate din durata pedepsei pronunţate;
b) în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani până la 10 ani, după trecerea unui termen de 5 ani, la care se adaugă jumătate din durata pedepsei pronunţate;

ART. 137
Condiţiile reabilitării judecătoreşti
Cererea de reabilitare judecătorească se admite dacă cel condamnat întruneşte următoarele condiţii:
a) nu a suferit o nouă condamnare în intervalul prevăzut în art. 135;
b) îşi are asigurată existenţa prin muncă sau prin alte mijloace oneste, precum şi în cazul când are vârsta de a fi pensionat sau este incapabil de muncă;
c) a avut o bună conduită;
d) a achitat în întregime cheltuielile de judecată şi despăgubirile civile la plata cărora a fost obligat, afară de cazul când partea vătămată a renunţat la despăgubiri, sau când instanţa constată că cel condamnat şi-a îndeplinit în mod regulat obligaţiile privitoare la dispoziţiile civile din hotărârea de condamnare.
Când instanţa constată că nu este îndeplinită condiţia de la lit. d), dar aceasta nu se datoreşte relei-voinţe a condamnatului, poate dispune reabilitarea.

Termenul de la care se poate introduce la instanta o cerere de reabilitare, se implineste la data de 5.05.2014.

Lăzăruţiu Lucian, Avocat
De la data la care se termină pedeapsa, veţi calcula 8,5 ani , după trecerea acestui termen veţi putea face cererea de reabilitare judecătorească.
Conform art. 135 , alin. 1, lit, b, cod penal, termenul de reabilitare, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani până la 10 ani, se împlineşte după trecerea unui termen de 5 ani, la care se adaugă jumătate din durata pedepsei pronunţate;
Art. 137
Condiţiile reabilitării judecătoreşti
Cererea de reabilitare judecătorească se admite dacă cel condamnat întruneşte următoarele condiţii:
a) nu a suferit o nouă condamnare în intervalul prevăzut în art. 135;
b) îşi are asigurată existenţa prin muncă sau prin alte mijloace oneste, precum şi în cazul când are vârsta de a fi pensionat sau este incapabil de muncă;
c) a avut o bună conduită;
d) a achitat în întregime cheltuielile de judecată şi despăgubirile civile la plata cărora a fost obligat, afară de cazul când partea vătămată a renunţat la despăgubiri, sau când instanţa constată că cel condamnat şi-a îndeplinit în mod regulat obligaţiile privitoare la dispoziţiile civile din hotărârea de condamnare.
Când instanţa constată că nu este îndeplinită condiţia d

dupa 8 ani si 6 luni calculate de la data de 04.12.2012 poate cere reabilitarea .