Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cate luni de somaj am dreptul?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cate luni de somaj am dreptul?

Va rog sa-mi spuneti cate luni de somaj am dreptul daca am peste 20 de vechime in campul muncii si sunt la al III -lea somaj?
Va multumesc.
Art. 39 din Legea nr.76/2002 :
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

In speta, indemnizatia de somaj o veti primi pentru o perioada de 12 luni .