avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cate luni de somaj am dreptul?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cate luni de somaj am dreptul?

Va rog sa-mi spuneti cate luni de somaj am dreptul daca am peste 20 de vechime in campul muncii si sunt la al III -lea somaj?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:39, 27 Septembrie 2012
Art. 39 din Legea nr.76/2002 :
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

In speta, indemnizatia de somaj o veti primi pentru o perioada de 12 luni .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatie somaj irina_trusca irina_trusca Buna ziua, Puteti sa-mi spuneti cat ar trebui sa fie valoarea ajutorului de somaj tinand cont ca am avut o vechime de 9 ani in campul muncii (in momentul in ... (vezi toată discuția)
Somaj mine58 mine58 Buna ziua , O persoana care indeplineste conditiile de intrare in somaj are ca vechime in munca 7 ani si 8 luni apoi intra in somaj , intre timp naste si ... (vezi toată discuția)
Somaj Adriana1974 Adriana1974 Ce indemnizație de șomaj mi se cuvine daca am 25 ani vechime și un salariu de 2080 lei (vezi toată discuția)