Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua ,
O persoana care indeplineste conditiile de intrare in somaj are ca vechime in munca 7 ani si 8 luni apoi intra in somaj , intre timp naste si intra in concediu de crestere copil pe o perioada de 3 ani apoi se angajeaza , lucreaza 1 an si 2 luni si intra in somaj . Cate luni de somaj are dreptul acum ? 9 sau 12 luni ?
Multumesc tare mult !

Art. 39 din Legea 76/2002
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:

a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;

b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;

c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

In speta, va beneficia de indemnizatia de somaj pe o perioada de 12 luni.