avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua ,
O persoana care indeplineste conditiile de intrare in somaj are ca vechime in munca 7 ani si 8 luni apoi intra in somaj , intre timp naste si intra in concediu de crestere copil pe o perioada de 3 ani apoi se angajeaza , lucreaza 1 an si 2 luni si intra in somaj . Cate luni de somaj are dreptul acum ? 9 sau 12 luni ?
Multumesc tare mult !

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:38, 3 Martie 2017
Art. 39 din Legea 76/2002
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:

a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;

b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;

c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

In speta, va beneficia de indemnizatia de somaj pe o perioada de 12 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul la somaj? gogo060876 gogo060876 Dupa sase ani de munca la aceias firma ,firma intra in faliment,eu pe ce perioada am dreptul la somaj? Va rog sa ma ajutati! (vezi toată discuția)
Cate luni de somaj am dreptul? elena_marcu elena_marcu Va rog sa-mi spuneti cate luni de somaj am dreptul daca am peste 20 de vechime in campul muncii si sunt la al III -lea somaj? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Durata somajului? GYOGYO GYOGYO A-SI VREA UN RASPUNS,CA SA STIU CAT TIMP BENEFICIEZ DE INDEMNIZATIE DE SOMAJ CU O VECHIME DE 7ANI SI 9 LUNI?VA MULTUMESC.:( (vezi toată discuția)