avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza de formare profesionala in cazul unui student ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza de formare profesionala in cazul unui student ce nu are calitatea de angajat

Buna seara,

Ma confrunt cu o problema mai putin intalnita in practica, dar la care trebuie sa gasesc o solutie corecta cat mai curand. Firma la care lucrez recruteaza studenti in an terminal sau masteranzi sau pur si simplu absolventi din domeniul inginerie electrica, pentru a urma un curs de un an (6 ore/zi) in urma caruia au sanse mari de angajare la cateva firme olandeze pentru care prestam servicii.
Tot suportul pentru curs, inclusiv echipamentul, materialele necesare, spatiul adecvat desfasurarii lucrarilor practice, tot ce presupune cheltuieli e suportat de firma la care lucrez. Investitia in cursanti e mare si se pune, deci, problema recuperarii ei.
Intrebarea e urmatoarea: este valabila clauza de formare profesionala prevazuta in codul muncii (care impiedica salariatul sa aiba initiativa demisiei pentru o perioada de 3 ani) si in cazul cursantilor care nu au un contract de munca inca? Daca nu, ce posibilitate exista de a recupera investitia facuta, in cazul in care ei decid, de exemplu, sa se angajeze la o alta firma dupa doar cateva luni de munca la noi?
As aprecia raspunsurile cu un temei legal in spate.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Monica D , utilizator 10:53, 27 Septembrie 2012
Nu este valabila acea clauza in cazul expus de dvs .. ea se raporteaza la persoanele care au deja incheiat un c.i.m. ... cred ca mai bine se poate incheia un contract de ucenicie .

Potrivit art.4 alin.1 din Legea nr.279/2005, contractul de ucenicie la locul de munca este un contract individual de munca de tip particular, incheiat pe durata determinata, in temeiul caruia o persoana fizica, denumita ucenic, se obliga sa se pregateasca profesional si sa munceasca pentru si sub autoritatea unei persoane juridice sau fizice denumite angajator, care se obliga sa ii asigure plata salariului si toate conditiile necesare formarii profesionale.


ART. 5 din Legea nr.279/2005:
(1) Poate fi incadrata ca ucenic in munca orice persoana fizica ce a implinit varsta de 16 ani, dar nu mai mult de 25 de ani, si nu detine o calificare pentru ocupatia in care se organizeaza ucenicia la locul de munca .
.....
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calificare la locul de munca tasia tasia Un salariat incadrat ca muncitor necalificat in constructii de drumuri si poduri poate fi calificat dupa o anumita perioada la locul de munca, fara ca ... (vezi toată discuția)
Contract de ucenicie econo econo Contractul individual de munca poate fi modificat în unul de ucenicie daca vreau sa calific un muncitor necalificat angajat deja si firma sa beneficieze de ... (vezi toată discuția)
Incadrare -ucenic Daliborka Daliborka Buna ziua va rog imi puteti explica ce modificari au intervenit la legea privind ucenicia in cazul in care o societate (domeniu de activitate : Activităţi ... (vezi toată discuția)