Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de ucenicie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de ucenicie

Contractul individual de munca poate fi modificat în unul de ucenicie daca vreau sa calific un muncitor necalificat angajat deja si firma sa beneficieze de subvenția pentru ucenicie la locul de munca?
econo, utilizator
Contractul de ucenicie este un contract individual de muncă de tip particular, încheiat pe durată determinată, în temeiul căruia o persoană fizică, denumită ucenic, se obligă să se pregătească profesional și să muncească pentru și sub autoritatea unei persoane juridice sau fizice denumite angajator, care se obligă să îi asigure plata salariului și toate condițiile necesare formării profesionale.

In speta, ar trebui sa incetati ,mai intai,c.i.m. si apoi sa incheiati un contract de ucenicie.