Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere tractor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere tractor

Buna ziua,

Ma intereseaza daca tractorul se poate conduce cu permis de conducere categoria B? In cazul in care este valabila si categoria B as dori sa stiu daca se poate conduce doar pe camp la lucrari agricole sau si pe drumurile publice? Sau si campul este considerat tot drum public?

Multumesc
HG 1391

Art. 30. – Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
h) CATEGORIA Tr: tractor, masini si utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrari;

Art. 38. –
(2) Posesorul unui permis de conducere valabil numai pentru categoria Tr are dreptul sa conduca si un ansamblu de vehicule format dintr-un tractor si una sau doua remorci.
(3) Posesorul permisului de conducere valabil pentru una dintre categoriile B, C sau CE are dreptul sa conduca si vehicule din categoria Tr.

cu categ. B se poate conduce in ambele situatii, camp si drum public.