Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe cont bancar
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe cont bancar

Buna ziua , as vrea sa va intreb cum se face poprire pe un cont bancar al unei societati comerciale care are multe datorii restante la bugetul local , m-ar interesa procedura de executare
In baza unui titlu executoriu, prin intermediul unui executor judecatoresc care - in urma incuviintarii executarii silite din partea instantei - va trimite o somatie, urmata de o adresa de infiintare a popririi asupra conturilor debitorului.
Daca poprirea e pusa ptr creanta bugetara, Anaf-ul face poprirea, printr-o ordonanta de poprire trimisa bancii prin departamentul de executare bugetara, fara incuviintarea instantei, in baza titlului executoriu emis de Institutia bugetara titlulara a creantei.
Bugetul local, adica Impozite si taxe, emite somatia si titlul executoriu, atentie la termenul de prescriptie de 5 ani, dupa care pocedura este art. 149 din O.G 92/2003
In cazul creantelor bugetare nu este necesara interventia vreunui executor judecatoresc sau vreo incuviintare din partea vreunei instante, unitatiile fiscale au propriile organe de executare care isi desfasoara activitatea de executare conform prevederilor art. 136, 136 indice 1 si urmatoatele din Codul de procedura fiscala.