Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata acoperis
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata acoperis

Stau intrun bloc cu acoperis si vrem sa-l reparam, dar nu vor toti vecini sa contribuie cu bani. Cum se poate legal sa-i facem si pe ceilalti locatari sa plateasca? Am inteles ca o varianta ar fi prin asociatia de locatari, dar cum anume imi puteti spune? Multumesc pentru raspunsuri anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
@tvictory

Impartiti cheltuiala cu reparatia acoperisului la cota-parte indiviza.
Mai simplu spus, adunati suprafetele tuturor apartamentelor si impartiti cheltuiala la aceasta suma.
Veti obtine pretul / mp.
Apoi inmultiti acest pret cu suprafata fiecarui apartament si rezulta cat va plati fiecare.

In privinta repararatiilor la partile comune nu intra in discutie ca unul vrea si altul nu vrea. Toti trebuie sa plateasca.
Cine nu plateste ramane restantier si i se pot percepe penalizari si/sau asociatia de proprietari il poate actiona in judecata.