Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere fara motiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere fara motiv

Buna ziua

Sotul meu lucreaza intr-un restaurant de aproximativ 4 ani si vor sa-l concedieze fara nici o baza, motivul spun ei este ca sunt prea multi angajati. Poate beneficia de acel preaviz , salar compensatoriu si somaj , toate 3 impreuna. Ei nu au un contract colectiv de munca si am citit in contractul colectiv de munca unic la nivel national ca poate beneficia de minim un salar compensator, insa nu stiu daca dupa aceea mai are dreptul la somaj. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
~ Conținut șters la cerere ~
Se pare ca ar fi vorba de o concediere pentru motive economice, nu una nemotivata...

Contractul colectiv unic la nivel national nu mai este in vigoare de vreo doi ani.

Compensatia o va primi numai daca este prevazuta prin alte contracte aplicabile angajatorului.
Si daca primeste compansatia poate intra in somaj, cele doua nu sunt incompatibile.
Somaj va primi numai daca incetarea contractului va fi in baza art. 65 din Codul muncii, respectv pentru motive "economice", neimputabile salariatului.
Nu se primeste somaj dupa demisie sau dupa incetarea contractului prin comun acord.

Preavizul este de minim 20 de zile lucratoare, cu program intreg.
Cum ati spus, cele trei (preaviz, compensatie, somaj) merg impreuna.
Daca ajungeti la concediere, trebuie sa va grabiti cu intocmirea dosarului de somaj (sa obtineti de la angajator decizia si adeverinta de vechime)