Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Proces verbal la trerminarea lucrarilor
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Proces verbal la trerminarea lucrarilor

Buna ziua!
Imi puteti spune care este procedura pt. intocmirea procesului verbal la terminarea lucrarilor, investitor fiind un SRL?
Va multumesc!
Beneficiarul numeste prin decizie interna o comisie de receptie a lucrarilor efectuate.
In urma verificarii executiei lucrarilor in teren conform proiectelor intocmite de catre proiectanti autorizati si avizate in conditiile legii, a verificarii documentelor intocmite de catre executantul lucrarilor pe tot parcursul acestor lucrari (procese verbale de lucrari ascunse), a verificarii intocmirii cartii constructiei de catre executantul lucrarii, etc. se intocmeste un proces verbal de receptie, in care se mentioneaza actiunile intreprinse, lucrarile neefectuate sau efectuate defectuos, documentele care nu au fost prezentate, se stabilesc termene de remediere a neconformitatilor, etc.
Pentru mai multe informatii trebuie sa studiati Legea nr. 50/ 29.07.1991 republicata, privind executarea si autorizarea lucrarilor de constructii.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
~ Conținut șters la cerere ~
ce se intampla daca NU se intocmeste un proces verbal pentru stadiul fizic a lucrarilor dupa expirarea autorizatia de contruire ,...si numai dupa 5 ani de la expirarea
multumesc pentru rispunsul
Se poate invoca faptul ca stadiul lucrarilor efectuate in urma cu 5 ani, nu mai corespunde situatiei actuale.
Fara autorizatie de ctie. nu se pot termina lucrarile conform proiectului.
multumesc
dar intrebarea este ca primaria vrea impozit din 2010 , si acoperisul o fost termonat in 2014
am sa contest acest decizie de impunerea din 2010