Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA plata TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

plata TVA la incasare

chiar daca ma incadrez intre firmele cu cifra de afacere < 2.250.000 lei doresc sa folosesc sistemul actual de deducere si colectare TVA , pot si in ce fel?
Sistemul actual nu va mai exista. Chiar si cei care au CA > 2250000 nu vor mai proceda dupa 01.01.2013 ca si in prezent.
Trecerea la sistemul TVA la incasare nu este optional ci obligatoriu.
t.simona, utilizator
Pentru cifra de afaceri luam in calcul si facturile de livrari active ( ct. 7583) ? Dar avansurile facturate si neinchise pana la 30.09.2012? Va multumesc!
Cifra de afaceri pentru calculul plafonului de 2.250.000 lei este constituită din valoarea totală a livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii taxabile şi/sau scutite cu drept de deducere, precum şi a operatiunilor rezultate din activităţi economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, conform art. 132 şi 133, realizate în cursul unui an calendaristic;

Sumele le luati din declaratiile 300 depuse pt perioada oct 2011 -sept 2012.
Multumesc!