avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cod tva Elvetia verificare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cod tva Elvetia verificare

cum se poate verifica un cod tva Elvetia?
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 08:41, 2 Octombrie 2012
Elvetia nu este un stat comunitar. De ce vreti sa verificati codul de tva de Elvetia?
pentru ca facturez marfa in Elvetia, mi s-a transmis codul de tva, dar nu am certitudinea ca este corect si din pacate pentru cateva zile nu putem contacta partenerul pentru confirmare
Elvetia nu este un stat membru UE. Factura va fi fara tva deoarece este vorba de un export.
La iesirea din spatiul comunitar marfa va fi vamuita si se va intocmi declaratia vamala de export.
Nu aveti deci motive sa verificati codul fiscal, pe factura il treceti cel care v-a fost comunicat.
Ultima modificare: Marți, 2 Octombrie 2012
t.simona, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva Deliamustata Deliamustata Am urmatoarea speta: O livrare de bunuri unei firme din Cehia platitoare de TVA dar destinatarul final este o firma din Egipt ( firma din Cehia plateste marfa ... (vezi toată discuția)
Regimul firmelor ce fac achizitii si vand in spatiul extracomunitar robertdrilea robertdrilea Cumparam cupru rafinat(copper cathode,Cu-1 standard LME,Grade A),tara de origine a marfii este RD Congo sau Zambia. Avem confirmarea ofertei din partea ... (vezi toată discuția)
Facturare catre china - livrare germania crinarug crinarug O societate factureaza marfa catre o firma din China iar aceasta doreste ca marfa sa-i fie livrata in Germania. Se intocmeste factura catre China si aviz ... (vezi toată discuția)