Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturare catre china - livrare germania
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturare catre china - livrare germania

O societate factureaza marfa catre o firma din China iar aceasta doreste ca marfa sa-i fie livrata in Germania.
Se intocmeste factura catre China si aviz catre Germania?
Corect si bine gandit. Pe dvs. nu va intereseaza de unde isi ia clientul marfa.
Situatia nu este chiar atit de simpla. Problema nu este ce documente se intocmesc, ci regimul tva.
Daca factura se face catre un partener din China, pt a beneficia de scutire tva, trebuie sa existe dovada ca bunurile au parasit spatiul UE, prin existenta unei Declaratii vamale de export.
In cazul de mai sus, livrarea facindu-se catre Germania, operatiunea este considerata una intracomunitara, pentru a benefia de scutirea de tva, cumparatorul (firma din China) ar trebui sa fie inregistrat in scopuri de tva intr-un stat membru UE si sa comunice furnizorului un cod valid de tva.
In cazul in care nu o face, operatiunea este o livrare intracomunitara taxabila, factura se va face cu tva.