Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Autoturism inmatriculat in Germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Autoturism inmatriculat in Germania

Buna dimineata!

Va rog sa-mi spuneti care sunt etapele inmatricularii unui autoturism care a fost adus din Germania (in prezent are numere expirate) si ce taxe trebuie sa platesc.
Imi puteti spune de unde pot sa aflu emisia de CO2, in vederea calcularii taxei de poluare (capacitatea cilindrica este de 1598 cmc, 16v, putere 77kw)

Va multumesc!
Alaturat va atasez doua link-uri despre ce acte aveti nevoie sa o inscrieti, daca puteti da cautare pe site, pt ca sau comentat multe pe aceasta tema.

m.avocatnet.ro/mobile/m%7Car...

www.avocatnet.ro/content/for...

In cel de-al doilea link mi se prezinta actele necesare pentru inmatricularea finala. REPET, autoturismul meu are nr. expirat de Germania. Din cate mi s-a explicat, prima etapa ar fi obtinerea unor nr. rosii, pentru a putea merge cu masina la RAR (ca sa nu mai dau bani pe platforma). Ce documente trebuie sa prezint eu la Serviciul Inmatriculari (doar brief mare+mic si kaufvertrag - traduse si legalizate si sa achit taxe)?
In al doilea rand intrebam daca emisia de CO2 o determina RAR-ul, sau o gasesc printre caracteristicile tehnice ale masinii (daca da, unde o gasesc?).

Va multumesc!
jacquelline, utilizator
1. Acte necesare pentru inmatricularea unui vehicul:
Cererea solicitantului, care cuprinde si declaratia acestuia, pe proprie raspundere cu privire la modul de intrare in proprietatea sa a vehiculului
Fisa de inmatriculare, semnata, dupa caz, de actualul si de fostul proprietar, cu vizele care atesta plata taxei pentru mijloacele mecanice de transport
Cartea de identitate a vehiculului, prevazuta cu elementele de secretizare aplicate de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", original si copie
Actul de proprietate al autovehiculului sau remorcii, original si copie
Actul de identitate al solicitantului, original si copie
Dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice, in termenul de valabilitate, cu exceptia autovehiculelor noi, la prima inmatriculare
Copia documentului de asigurare pentru cazuri de raspundere civila, ca urmare a pagubelor produse prin accidente de autovehicule pe teritoriul Romaniei
Dovada de efectuare a formalitatilor vamale de import definitiv (pentru inmatricularea permanenta) sau temporar (pentru inmatricularea temporara), in cazul autovehiculelor si al remorcilor dobandite din strainatate
Dovada de plata a taxei de inmatriculare
Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare achitata la orice unitate CEC sau BCR 29 lei
Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare
Dovada de identificare a vehiculului, eliberata de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", cu exceptia vehiculelor aflate la prima inmatriculare, sau certificatul de autenticitate al vehiculului, dupa caz

In cazul autovehiculelor si remorcilor de provenienta straina care nu sunt comercializate de agenti economici autorizati si care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania se solicita, in plus, documentele de inmatriculare eliberate de autoritatile straine, in original. In cazul existentei unor indicii cu privire la falsificarea sau contrafacerea acestor acte, se vor efectua verificari prin structurile specializate, timp in care solicitantului i se pot atribui succesiv mai multe autorizatii de circulatie provizorie. Persoana juridica care solicita o inmatriculare trebuie sa depuna, pe langa documentele prevazute mai sus si acte care sa ateste dobandirea personalitatii juridice, denumirea, sediul si reprezentantul legal.

2. Înscrierea emisiilor de dioxid de carbon în cartea de identitate a autovehiculului se realizează, doar prin prezentarea documentelor maşinii la Registrul Auto Român (RAR), fără să fie necesară prezenţa fizică a vehicului, excepţie făcând cele prevăzute cu filtru de particule.

Va asigur ca pe acest site sau scris foarte multe despre inmatricularea unui autoturism. Sper sa va foloseasca.