avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare autoturism adus din Germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare autoturism adus din Germania

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare: in vederea inmatricularii unui autoturism adus dintr-o tara UE (Germania), trebuie sa obtin de la RAR si certificatul de autenticitate (eu mi-am facut programarea doar pentru verificarea necesara btinerii cartii de identitate a masinii)?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: jacquelline , utilizator 12:05, 23 Octombrie 2012
Da, trebuie si certificat de autenticitate.

Actele necesare inmatricularii sunt urmatoarele:

-Cererea solicitantului, care cuprinde si declaratia acestuia, pe proprie raspundere cu privire la modul de intrare in proprietatea sa a vehiculului
-Fisa de inmatriculare, semnata, dupa caz, de actualul si de fostul proprietar, cu vizele care atesta plata taxei pentru mijloacele mecanice de transport
-Cartea de identitate a vehiculului, prevazuta cu elementele de secretizare aplicate de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", original si copie
-Actul de proprietate al autovehiculului sau remorcii, original si copie
-Actul de identitate al solicitantului, original si copie
-Dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice, in termenul de valabilitate, cu exceptia autovehiculelor noi, la prima inmatriculare
-Copia documentului de asigurare pentru cazuri de raspundere civila, ca urmare a pagubelor produse prin accidente de autovehicule pe teritoriul Romaniei
-Dovada de efectuare a formalitatilor vamale de import definitiv (pentru inmatricularea permanenta) sau temporar (pentru inmatricularea temporara), in cazul autovehiculelor si al remorcilor dobandite din strainatate
-Dovada de plata a taxei de inmatriculare
-Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare achitata la orice unitate CEC sau BCR 29 lei
-Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare
-Dovada de identificare a vehiculului, eliberata de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", cu exceptia vehiculelor aflate la prima inmatriculare, sau certificatul de autenticitate al vehiculului, dupa caz
Imi cer scuze ca tot insist, insa eu nu prea inteleg cum e cu RAR-ul. Eu mi-am facul la ei o programare in vederea obtinerii cartii de identitate a masinii. Intrebarea mea este: in urma verificarilor pe care le vor face nu imi dau si document pentru ITP si, automat certificatul de autenticitate (sau astea trebuiesc facute separat)?

Va rog tare mult sa ma lamuriti cum e cu RAR-ul (cat mai multe detalii)!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna rodicutza rodicutza am si eu o priblema am cumparat o masina in urma cu cateva luni iar ieri ma sunat fostul proprietar ca trebuie sa plateasca impozitul la primarie .MENTIONEZ CA ... (vezi toată discuția)
Autoturism inmatriculat in germania jacquelline jacquelline Buna dimineata! Va rog sa-mi spuneti care sunt etapele inmatricularii unui autoturism care a fost adus din Germania (in prezent are numere expirate) si ce ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare autoturism cezar75 cezar75 Buna ziua. Am cumparat o masina si vreau sa o inmatriculez.proprietarul a aduso din germania a luat un singur rand de numere rosii . dosarul de ... (vezi toată discuția)