Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... autocar
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

autocar

Mi sa furat autocarul si odata cu el si talonul de inmatriculare , exista asigurare casco la care nu inteleg procedura in cazul in care nu il pot depune in original.
In mod firesc, actele masini, precum cartea de identitate,nu trebuie sa ramana in masina. Acum, depinde de clauzele contractului, ele trebuie analizate in integralitatea lor, de obicei, atunci cand se solicita despagubiri pt. un vehicul asigurat CASCO, e nevoie sa prezentati cheile si talonul masinii asigurate. Dar, necunoscand imprejurarile in care a fost sustras vehiculul si locatia unde s-a intmaplat furtul, nu pot sa "imi dau cu parerea" asupra temeiniciei sustinerilor firmei de asigurari raportat la ceea ce sustineti dvs.
Un prim aspect, extrem de important, e ca dvs. sa fi formulat sesizare la politie despre ceea ce vi s-a intamplat si, bineinteles, in ce imprejurari. Apoi, sa lecturati cu multa seriozitate, clauzele contractuale ale Politiei incheiate.
Doinita Stingaciu, Avocat
Exista aceasta exceptie, pe care o cuprinde polita casco, prin care la furtul autovehicolului, daca nu se prezinta toate randurile de chei originale si actele, despagubirea nu se plateste, considerandu-se ca asiguratul a infaptuit un act de grava neglijenta, favorizand producerea riscului.