Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,
Poate ma ajutati i pe mine cu un sfat.
Tatal meu a murit in urma cu aproape 14 ani. Am ramas cu mama, care m-a crecut si educat absolut singura, rudele dn partea tatalui meu nu s-au implicat in nici un fel desi mie mi-ar fi putut fi de ajutor in perioada urmatoare care a fost foarte grea pentru mine si mama, deoarece eu aveam 13 ani. Relatiile cu aceste rude au fost racite de catre ele, momentan nu tinem legatura. Nici mama mea. As vrea sa stiu cum pot sa aflu daca a fost facuta succesiunea pentru mostenirea comuna pe care o avea tatal meu impreuna cu 5 frati in urma decesului parintilor lor (casa parinteasca si terenuri arabile). Momentan acestea sunt locuite respectiv folosite de catre una dintre surorile tatalui meu. Eu nu stiu daca s-a efectuat succesiunea legala deoarece pe mine nu m-a chemat nimeni si din cate stiu eu trebuia sa o faca deoarece sunt unul dintre mostenitori, nu?
Va multumesc.
exista o singura posibilitate sa aflati daca s-a dezbatut sa nu succesiunea de pe urma bunicilor dv. sa promovati impreuna cu mama dv. in calitate de reprezentati ai defunctului dv. tata o actiune de iesire din indiviziune pe averea bunicilor in contradictoriu cu unchii si matusile dv.
Va multumesc, insa...puteti sa imi spuneti cum se face acest lucru? Sau trebuie sa angajam un avocat care sa se ocupe? Sau putem sa facem noi o cerere undeva fara avocat? Daca da, unde?
Trebuie o actiune civila ce se depune la Judecatoria unde se afla imobilul, cel mai bine e sa angajati un avocat pentru a nu avea surprize ulterioare

Av. Gheorghe Alexandru
buna ziua!
ar mai exista o posibilitatea sa mergeti al un birou notarial de pe raza careia si-a avut ultimul domiciliu bunicul dvs, si sa solicitati deschiderea procedurii succesorale, dar va trebuie actul de deces al bunicului in original /copie legalizata, actele dvs de stare civila pt a putea stabili legatura de rudenie- inclusiv CM de pe urma tatalui dvs. Odata inregistrata cererea pe rolul biroului notarial respectiv, notarul face verificari la Camera notarilor, RNTA, RNOPS si de aici ii rezulta dc succesiunea de pe urma defunctului respectiv a mai fost dezbatuta si daca da, va poate indica biroul notarial care s-a ocupat de dezbaterea procedurii succesorale.
ioanacristea a scris:

buna ziua!
ar mai exista o posibilitatea sa mergeti al un birou notarial de pe raza careia si-a avut ultimul domiciliu bunicul dvs, si sa solicitati deschiderea procedurii succesorale, dar va trebuie actul de deces al bunicului in original /copie legalizata, actele dvs de stare civila pt a putea stabili legatura de rudenie- inclusiv CM de pe urma tatalui dvs. Odata inregistrata cererea pe rolul biroului notarial respectiv, notarul face verificari la Camera notarilor, RNTA, RNOPS si de aici ii rezulta dc succesiunea de pe urma defunctului respectiv a mai fost dezbatuta si daca da, va poate indica biroul notarial care s-a ocupat de dezbaterea procedurii succesorale.

Dacă tatăl a decedat în urma bunicului, nu e nevoie să se deplaseze în localitatea unde bunicul a avut ultimul domiciliu. Fiind vorba despre două succesiuni conexate (aceea după tată, respectiv aceea după bunic), competenţa de soluţionare aparţine notarului din raza judecătoriei în care a avut ultimul domiciliu acela dintre defuncţi care a decedat cel din urmă. Deci, notarul de la ultimul domiciliu al tatălui este competent să soluţioneze ambele succesiuni.