Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Trusa medicala obligatorie
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Trusa medicala obligatorie

Buna ziua,

Conform carei legi este obligatorie trusa medicala in societatiile comerciale, cu, comert cu ridicata al produselor farmaceutice?

ORDIN nr. 427 din 14 iunie 2002
pentru aprobarea componentei trusei sanitare şi a baremului de materiale, ce intra în dotarea posturilor de prim ajutor fără cadre medicale

Art. 1 alin. (2) Persoanele juridice care desfăşoară activităţile prevăzute în anexa nr. 2 sunt obligate sa aibă în dotare trusa sanitară.

ANEXA 2

Trusele sanitare de acordare a primului ajutor medical vor fi folosite astfel:
2. Activitate de comerţ:
2a) spaţii comerciale care permit accesul direct al clienţilor la mărfurile expuse;
2b) spaţii comerciale organizate pe subunitati pentru prezentare şi desfacere;

ANEXA 1
1.2. Cutia trusei sanitare trebuie sa fie rigida, realizată din material plastic rezistent, cu marginile şi colturile rotunjite. Ea trebuie:
a) sa asigure etanseitatea corespunzătoare pentru protejarea conţinutului fata de praf şi umezeala printr-un sistem de închidere ferm;
b) sa fie inscriptionata, vizibil de la o distanta de minimum 5 m,
ANEXA 3

CONŢINUTUL MINIM OBLIGATORIU AL TRUSEI SANITARE
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Denumirea materialului Numărul
de bucăţi
───────────────────────────────────────────────────────────
Cutie din material plastic, etansa, cu colturi rotunjite 1
Foarfece cu varfuri boante 1
Garou 50 cm 1
Deschizator de gura din material plastic 1
Dispozitiv de respiratie gura la gura 1
Pipa Guedel mărimea 4 1
Pipa Guedel mărimea 10 1
Manusi de examinare, pereche 4
Pahare de unica folosinta 5
Batiste de hârtie cu soluţie dezinfectanta 10
Atele din material plastic 2
Fesi din tifon mici 5 cm/4 m 5
Fesi din tifon mari 10 cm/5 m 3
Bandaj triunghiular I = 80 mm 2
Vata hidrofila sterila, pachet A 50 g 2
Ace de siguranta 12
Leucoplast 5 cm/3 m 1
Leucoplast 2,5 cm/2,5 m 1
Alcool sanitar 200 ml 1
Comprese sterile 10 cm/8 cm x 10 buc. 10
Pansament individual 2 cm/6 cm 10
Pansament cu rivanol 6 cm /10 cm 5
Plasture 6 cm/50 cm 1
Creion 1
Caiet a 50 de pagini 1
Brosura cu instrucţiuni de prim ajutor 1
Rivanol soluţie 1 la mie, 200 ml 1
Apa oxigenata sau perogen 1
Alcool iodat 200 ml 1
───────────────────────────────────────────────────────────

inspectorSSM, utilizator