avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 322 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi banesti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi banesti

buna ziua!in decembrie 2007 am fost preluati de o firma care ne-a introdus toate sporurile in salariu(inclusiv cel de toxicitate care conform ccmn nu se introduce in salariu dar dispare cand conditiile se normalizeaza) si ne-a luat din concediu de odihna 11 zile, aveam 36 si am ramas cu 25.mentionez ca lucrez la tura.au ramas urmatoarele sporuri:15%spor de tura(pe care eu nu l-am gasit in ccmn),25%spor de noapte(doar pentru orele lucrate de noapte)si sarbatorile legale platite 100%.in decembrie 2008 ne-am trezit fara a fi anuntati in prealabil ca nu se mai platesc sarbatorile legale.explicatia sefilor a fost ca doar cei care fac ore suplimentare primesc acest drept. (se refera la cei de zi care stau acasa de sarbatori si sunt platiti)
andremaria67 a scris:

buna ziua!in decembrie 2007 am fost preluati de o firma care ne-a introdus toate sporurile in salariu(inclusiv cel de toxicitate care conform ccmn nu se introduce in salariu dar dispare cand conditiile se normalizeaza) si ne-a luat din concediu de odihna 11 zile, aveam 36 si am ramas cu 25.mentionez ca lucrez la tura.au ramas urmatoarele sporuri:15%spor de tura(pe care eu nu l-am gasit in ccmn),25%spor de noapte(doar pentru orele lucrate de noapte)si sarbatorile legale platite 100%.in decembrie 2008 ne-am trezit fara a fi anuntati in prealabil ca nu se mai platesc sarbatorile legale.explicatia sefilor a fost ca doar cei care fac ore suplimentare primesc acest drept. (se refera la cei de zi care stau acasa de sarbatori si sunt platiti)

Explicatia sefilor de a plati doar pe cei care muncesc ore suplimentare nu si pe cai care stau acasa mi se pare nu numai corecta dar si de bun simt.
In toata aceasta prezentare nu puneti nici o intrebare, care este problema care va framanta?
intrebarea mea este daca este corect sa nu mai se plateasca sarbatorile legale la cei care lucreaza la tura.cei de zi stau acasa de sarbatori si SUNT platiti,daca sunt chemati de sarbatori de acasa se considera ore suplimentare si sunt platiti dublu.
In primul rand ca vorbiti de un spor de tura. Inteleg ca acest spor il aveti pentru ca tura pe care o executati poate sa fie in zile de sambata si duminica . In cazul sarbatorilor legale aveti dreptul la liber platit.
Prin " cei de zi" inteleg ca va referiti la personalul care nu lucreaza in ture, este nomal ca munca lor la cererea angajatorului sa fie platita cu spor de 100%. Am indoieli puternice ca sunt platiti in zilele in care nu lucreaza fie ele zi de sarbatore sau nu. Trebuie spus ca cei care sunt platiti in regie in luna in care numarul de zile este mai mic salariul nu scade pentru ca sunt platite zilele de sarbatoare ci pentru ca in aceste luni media pe zi a salariului este mai mare. Salariul de incadrare se imparte la nr. de zile lucratoare ale lunii care pot fi diferite de la luna la luna, astfel ca si salariul pe zi este diferit de la luna la luna.
da,lucrez si sambata si duminica,(atunci cand cade tura mea de servici)cam 2 sambete si 2 duminici pe luna.pana in decembrie 2008 cand cadeam de serviciu de sarbatori(nu ma refer la sambete si duminici) firma ne platea spor de 100% deoarece nu poate sa ne dea liber.nu ma intereseaza cei de zi dar ei sta acasa de sarbatori si ziua aceea este platita normal.acum firma nu mai vrea sa ne plateasca (celor de la tura )si nici sa ne dea liber atunci cand suntem de serviciu de sarbatori.
Poate angajatorul nu doreste sa va dea liber dar dvs. aveti dreptul acesta ,asa ca in cazul in care lucrati de sarbatori , cereti liber printr-o cerere sau plata conform legii in cazul in care nu va poate acorda liber. In cazul in care primiti raspuns negativ la cererea scrisa puteti face reclamatie la ITM sau puteti actiona in instanta angajatorul.

Alte discuții în legătură

La bugetari nu se platesc zilele nelucratoare,lucrate evasinai evasinai Daca intr-o luna sunt 160 ore (20 zile) lucratoare, si o persoana lucreaza 160 ore din care 24 ore lucrate sambata sau duminica si 8 ore lucrate intr-o ... (vezi toată discuția)
Munca suplimentarã în zilele de repaus sãptãmânal, sãrbãtori legale etc kicsiagi kicsiagi Munca prestată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale şi în celelalte zile în care conf. legii nu se lucrează, în cadrul schimbului ... (vezi toată discuția)
Plata orelor lucrate in repausul saptamanal Cornelcr28 Cornelcr28 Buna ziua,lucrez la primarie in ture de 12h inclusiv sambata,duminica si in sarbatorile legale,va rog sa imi spuneti ,daca nu depasesc nr de ore lucrate in ... (vezi toată discuția)