Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... domiciliu stabil vs flotant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

domiciliu stabil vs flotant

Chiriasul meu, cu care am incheiat un contract de inchiriere legal, pe termen de 1 an, mi-a solicitat sa-i acord domiciliu permanent, in loc de resedinta (flotant). Ce implicatii are acest fapt asupra mea ca proprietar? Ce beneficii are el?
Consider ca in acest caz se acorda doar flotant. In cazul acordarii domiciliului contractul de inchiriere nu mai are valoare, deoarece dumneavoastra declarati la politie ca luati in spatiu, adica sa locuiasca definitiv cu dumneavoastra, pe acea persoana.
2007_rozi a scris:

Consider ca in acest caz se acorda doar flotant. In cazul acordarii domiciliului contractul de inchiriere nu mai are valoare, deoarece dumneavoastra declarati la politie ca luati in spatiu, adica sa locuiasca definitiv cu dumneavoastra, pe acea persoana.

din pacate acordul este deja dat. La fata locului am fost pus in situatia de a alege fara sa am timp de gandire si din ce a spus persoana de la ghiseu reiesa ca nu este mare diferenta. Cat de mare e prostia facuta si ce imi recomandati sa fac?
si eu am o problema cu aceasta connfuzie "luare in spatiu/viza flotant".
acum 2 ani am luat in spatiu o colega de serviciu care nu era din judet. acum nu mai lucram impreuna dar au inceput sa-mi vina acasa numeroase plicuri de la diferite banci pentru datorii, ba ultima era chiar de la o firma de recuperari de datorii angajata de o banca. De colega nu mai dau nu ce imi recomandati sa fac?
...dati declaratie de retragere a dreptului ...apoi notificati acest lucru persoanei in speta prin care ii puneti in vedere sa-si schimbe domiciliul...eventual cereti ca si cei de la evidenta populatiei sa ia legatura cu persoana in cauza prin care sa o anunte de obligativitatea schimbarii cartii de identitate pt lipsa domiciliului...
unde trebuie sa dau aceasta declaratie, la politie?
multumesc pentru raspuns