Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plati administrator din contul firmei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plati administrator din contul firmei

Buna ziua!
La contul curent al societatii exista un card atasat prin intermediul caruia administratorul efectueaza diverse plati. Aceste plati fie sunt aferente unor bonuri fiscale, fie nu au in spate nici un fel de document justificativ.
Care este modalitatea corecta de contabilizare? Se pot scadea din soldul contului 455 sau se inregistreaza direct in clasa 6 ca si cheltuiala nedeductibila? In ce caz se asimileaza platilor de dividende si se impoziteaza ca atare?
Multumesc!
ridicarile de numerar prin ATM, trebuiesc operate ca o intrare de numerar in casa si ulterior le atribuiti o destinatie.Cel mai uzual ele intra pe avansuri cheltuieli godpodaresti( ct 542) care pot fi justificate conform politicilor contabile proprii, de regula pana la sf.anului.(legislatia nu prevede deocamdata un termen maxim limita).Pe dividende este exclus sa le dati in cursul anului, daca nu aveti sume repartizate in cont si nedristribuite.Da , puteti restitui si pe 455( daca aveti sold creditor la el)