Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii vector fiscal vs contact zilieri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

vector fiscal vs contact zilieri

Doresc sa primesc un raspuns de la dumneavastra referitor la vectorul fiscal al unei societati comerciale nou infiintate.
Societatea nu va avea angajati cu contract de munca. Se vor incheia contracte de prestari pentru zilieri , In conformitate cu Legea 52/2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri.
Conform Art. 6(1) Plata impozitului pe venit datorat pentru activitatea prestata de zilier este in sarcina beneficiarului.
(2) Cuantumul impozitului prevazut la alin. (1) este de 16% calculat la remuneratia bruta si se vireaza in conformitate cu prevederile art. 58 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare. Si
Art. 8 (1) Activitatea desfasurata in conditiile prezentei legi nu confera zilierului calitatea de asigurat in sistemul public de pensii, sistemul asigurarilor sociale pentru somaj si nici in sistemul de asigurari sociale de sanatate. Acesta va putea incheia, optional, o asigurare de sanatate si/sau de pensie.
(2) Pentru veniturile realizate din activitatea prestata de zilieri nu se datoreaza contributiile sociale obligatorii nici de catre zilier, nici de catre beneficiar.

Societatea nu trebuie sa plateasca decat impozit pe venit pentru munca prestata.
In acest sens va solicit un raspuns ce tip de impozit ar trebui sa inregistez in vectorul fiscal.

revin.... nu stie nimeni..... am fost la administratia financiara si mi-au spus ca trebuie sa trimit mail ca acesta situatie trebuie aprofunda.....:oops::-/
Nu au stiut nici macar sa imi spuna in ce cont de venituri se plateste impozitul retinut, nu mai spun de declaratii....
jambonica, utilizator
Daca se plateste numai impozit pe venit , alt tip de impozit nu se poate inregistra in vectorul fiscal....
conform legii zilierilor ...
(2) Cuantumul impozitului prevazut la alin. (1) este de 16% calculat la remuneratia bruta si se vireaza in conformitate cu prevederile art. 58 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
art 58 din codul fiscal se refera la impozit pe venitul din salarii.

Dar.....
In declaratia 100 nu mai este inclus acest impozit....
In declaratia 112 nu imi da voie sa o validez daca nu am asigurati .....
si uite asa..... ce fac in acest caz .....
nu stie chiar nimeni? nici macar administratia sectorului 6 nu mi-a dat un raspuns ....
Unde as putea sa ma adresez ......