Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... AJUTORUL DE INCALZIRE
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

AJUTORUL DE INCALZIRE

poate fi blocat ajutorul de incalzire daca singurele venituri sunt o inchiriere si alocatia a doi copii ? veniturile sunt in total de 434 ron. si nu mai am alte venituri.
Ajutoarele pentru încălzirea locuinţei cu energie termică, gaze naturale şi lemne, cărbuni şi combustibili petrolieri pentru sezonul rece se acordă pe bază de cerere şi declaraţie pe propria răspundere privind componenţa familiei şi veniturile acesteia.

Pentru 2012 :
- acordarea ajutorului cu ENERGIE TERMICÃ limita venitului net mediu lunar pe membru de familie este de 786 lei în cazul familiilor şi 1.082 lei în cazul persoanei singure.

- acordarea ajutorului cu GAZE NATURALE precum şi cel cu lemne , carbune si combustibili petrolieri limita venitului net pe membru de familie este de 615 lei atât în cazul familiilor cât şi în cazul persoanei singure.
Cornel Vasile, Consilier juridic