Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de propietate

Parintii mei cand au cumparat apartamentul imediat dupa revolutie, nu a fost trecut pe act decat tatal meu care a decedat intre timp. Au fost casatoriti 52 de ani ,eu fiind singurul lor copil .In afara de taxa de succesiune mai exista alta posibilitate de a fi trecuta si mama mea propietar , deoarece intampina greutati la diferite contracte , ( ex firma de cablu , dorind schimbarea abonamentului ) .Multumesc .
Doar prin dezbaterea succesiunii (ceea ce presupune achitarea taxelor si a onorariului notarului) poate mama sa fie trecuta in actul de proprietate al casei.
Incercati sa faceti la notariat un certificat de calitate de mostenitor care sa ateste ca este mostenitoarea proprietarului din actul casei.