Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Constructie DS+P+3E+M (6 niveluri)
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Constructie DS+P+3E+M (6 niveluri)

Un dezvoltator (persoana fizica) construieste 4 blocuri de locuinte cu regimul DS+P+3E+M, si are prevazut in proiectul initial accesul pe la parter. Intre timp se razgandeste si face accesul in cladire pe la demisol. Toate acestea fara a prevedea un lift in cladire, desi exista 2 acte care (dupa mine) reglementeaza ca era obligatoriu sa monteze si un lift
ORDINUL Nr. 1383 din 24.09.2002 pentru aprobarea reglementării tehnice „Normativ privind proiectarea clădirilor de locuinţe : " 3.2.(B).
3.2.(B).l. Siguranţa deplasării cu ascensorul
a. clădirile etajate se vor dota cu:
 min. 1 ascensor­ la clădiri cu mai mult de P + 3 etaje;
 min. 2 ascensoare ­ la clădiri cu mai mult de P + 5 etaje, astfel conformate încât să permită şi transportul mobilierului de dimensiuni mari;"

si
Normativul privind dotarea cu ascensoare a cladirilor de locuit P92-1982 :
" Clădiri de locuit
2.6. Clădirile de locuit cu mai mult de 5 niveluri se vor dota cu ascensoare. Numărul şi tipul ascensoarelor se vor stabili potrivit tabelelor 1 şi 2."

Stadiul constructiei e la nivel de finisaje interioare, spre final. Cui ne putem adresa noi, ca viitori proprietari, pentru respectarea legislatiei?
Chiar nu are nimeni idee despre o astfel de situatie? Poate trebuia sa postez mesajul in alta sectiune a forumului. Daca aveti sugestii va rog sa le dati curs.
Multumesc
geronimo00, utilizator