Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua. Poate cineva sa-mi spuna daca un testament facut in fata notarului de catre bunici pentru nepoti ramane valabil dupa moartea lor, tinand cont ca ceilalti copii ai bunicilor ( unchii copiilor) au dat declaratie si ei in fata notarului ca sunt de acord cu testamentul ?
Limitele dreptului de dispozitie in materia succcesiunilor sunt prevazute in favoarea mostenitorilor rezervatari si vizeaza NUMAI LIBERALITATILE facute prin acte inter vivos donatii si mortis causa legate, testamente.

Noul Cod civil prin art. 1086 defineste clar notiunea de rezerva succesorala ca fiind "partea din bunurile mostenirii la care mostenitorii rezervatari au dreptul in virtutea legii, chiar impotriva vointei defunctului, manifestata prin LIBERALITATI (testamentul fiind o liberalitate).

Se poate ca mostenitorii rezervatari ceara reductiunea liberalitatilor dupa decesul legatarului pentru partea care-i incalca rezerva succesorala.

Descendentii sunt mostenitori rezervatari.

Rezerva succesorala este partea din mostenire la care mostenitorii rezervatari au dreptul in virtutea legii, chiar impotriva vointei defunctului, manifestata prin liberalitati

Succes.

Va multumesc frumos.