Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu sofer profesionist
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu sofer profesionist

Buna ziua!

Ma intereseaza care este salariul salariul pe care il poate castiga un sofer profesionist in tara. Dar si care este castigul pe care il poate realiza daca face curse in afara tarii, in Europa. Am inteles ca metoda de salarizare este : salariu de incadrare + diurna pt extern. Cam la ce sume se ridica salariul de incadrare, dar diurna pt extern? Se calculeaza in functie de km? sau pe zile?
In primul rand este vorba de firma la care va veti angaja ,nu este ceva fix ,totul depinde de negocierea cu firma !
Art.162 alin.2 C.mun. dispune ca , salariul individual se stabileste prin negocieri individuale intre angajator si salariat.

Potrivit legislatiei in materie, angajatorul este obligat sa acorde salariul minim pe economie indiferent de postul pe care-l ocupa viitorul angajat.

Pentru deplasari externe, salariatul are dreptul la o diurna pe fiecare zi de delegare ... nivelul diurnei este stabilit prin act normativ pentru fiecare tara.