Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Aplicarea dobanzii legale BNR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Aplicarea dobanzii legale BNR

La calculu dobanzii legale se aplica 4 puncte procentuale la dobanda de referinta comunicata de BNR? Iar la persoanele fizice se scade din dobanda legala+4% , un procent de 20%?
In materie comerciala ,rata dobanzii legale penalizatoare se stabileste la nivelul ratei dobanzii de referinta a BNR + 4 puncte procentuale.In raporturile civile, rata dobanzii legale penalizatoare se stabileste la nivelul dobanzii de referinta BNR + 4 puncte procentuale,
diminuat cu 20 %.Aceste prevederi se regasesc in OG nr.13/2011 privind dobanda legala remuneratorie si penalizatoare pentru obligatii banesti,...Cele mentionate de dvs.exprima acelasi lucru.
Da.
Rata dobanzii legale penalizatoare este rata dobanzii de referinta a BNR + 4% adica 5,75+4=9,75.

In cazul "raporturilor juridice care nu decurg din exploatarea unei intreprinderi cu scop lucrativ..."(Art 3, alin 3 din OG 13/2011), rata dobanzii legale penalizatoare (9,75) va fi diminuata cu 20% deci nivelul ei va fi de 9,75*80%=7,8.