Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Unde reclam CSM-ul?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Unde reclam CSM-ul?

Sunt nemultumit de raspunsul primit de la CSM

Unde pot reclama aceasta autoritate a statului ?

Pot sa o chem in judecata pe contencios administrativ?
dorinjean, utilizator
in acest moment nu exista o practica clara cu privire la caile de atac impotriva actelor emise de catre CSM cu referire speciala la raspunsurile date petitionarilor.
si asta ptr ca CSM nu este definit in nici o lege ca fiind autoritate administrativa mai ales daca avem in vedere faptul ca este garantul independentei justitiei si se ocupa cu probleme din magistratura.

pe de alta parte, fiind vorba de un raspuns la o petitie, puteti incerca in contencios administrativ. daca aveti bani si timp de pierdut...
multumesc.
depinde de cerinţele dvs. din petiţie, de modul de soluţionare, de încadrare juridică etc etc.Studiaţi cu atenţia cuvenită Legea nr.554/12.12.2004, modificată şi republicată, a Contenciosului administrativ şi dispuneţi.Aveţi termen de acţiune în interiorul a 6 luni de la primirea răspunsului.
Corect ar fi sa relatati pe scurt despre petitia dvs. catre CSM si raspunsul primit.