Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Privilegiu imobiliar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Privilegiu imobiliar

buna ziua,
va rog sa-mi specificati daca o asociatie are privilegiu imobiliar pe apartamentele unui proprietar care are restante la intretinere, mai trebuie sa-l dea in judecata pentru recuperarea acestora.multumesc
Daca tot faceti o treaba o faceti pana la capat , normal sa-l actionati in Instanta astfel privilegiul imobiliar nu ar avea sens .
Privilegiul imobiliar este un drept al asociatiei de proprietar pe care trebuie sa si-l exercite, adica sa-l inscrie in Registrul de carte funciara.

Aceasta inscriere insa are valoare practica numai daca asociatia are o hotarare judecatoreasca definitiva.
Deci trebuie sa ajungeti la instanta, daca pe cale amiabila nu se poate.
elga50, moderator
MULTUMESC
Buna seara
dar in cazul in care restantierul inca nu a fost dat in judecata de asociatie, in schimb este executat silit apartamentul de catre o banca? A avut loc deja primul termen al licitatiei si nu s-a vindut, urmeaza sa se faca o noua licitatie. Suma executat silit este cam jumatate din valoarea apartamentului, insa la a doua licitatie pretul de pornire al ap deja scade cu 25%. Suma pentru intretinere nu este uriasa, doar 4000 de lei si avem inscris privilegiul imobiliar. Insa nu s-a demarat inca actionarea in judecata din cauza dezinteresului comitetului. Multumesc anticipat
Numai inscrierea privilegiului imobiliar nu are valoare in recuperarea sumei inscrise pentru ca ea nu poate fi dovedita ca fiind corecta si legala decat prin hotarare judecatoreasca.