Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Privilegiu imobiliar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Privilegiu imobiliar

buna ziua,
va rog sa-mi specificati daca o asociatie are privilegiu imobiliar pe apartamentele unui proprietar care are restante la intretinere, mai trebuie sa-l dea in judecata pentru recuperarea acestora.multumesc
@julia_chi,
Presedintele asociatiei sa depuna urgent la Judecatorie cererea de chemare in judecata a restantierului.
Sa faca apoi o solicitare catre executorul judecatoresc la care sa anexeze o copie a cererii depuse la Judecatorie, o copie a privilegiului imobiliar si-o copie a ultimei liste de plata. Sa solicite executorului ca din suma ce o va incasa la vanzarea apartamentului, sa se repartizeze asociatiei sumele solicitate.
Executorul, cel mai probabil, o sa va raspunda ca nu poate sa dea acei bani asociatiei dar poate sa-i pastreze in contul sau pana cand asociatia va prezenta o hotarare judecatoreasca definitiva...
Apoi aveti timp de judecata pentru ca banii pot sta la executor timp de 3 ani.
Multumesc foarte mult. Maine la ora 14 avem programare la un domn avocat, acum stim ce sa cerem si noi.