avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita poprire
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita poprire

Buna ziua,
Am un credit de nevoi personale pe care nu l-am mai putut achita, si am primit azi o instiintare "infiintarea popririi asupra conturilor dumneavoastra ca urmare a neachitarii sumelor datorate alpha bank", de la un birou de executare silita, aceasta instiintare a fost formulata in urma cu 3 luni de zile si abea azi am primit-o, are si un proces verbal in care scrie de banii pe care trebuie sa ii platesc executorului judecatoresc pentru "cheltuielile de executare silita", doar ca nu este specificat nicaieri de o judecatorie, sau de vre o instanta....are valabilitate o astfel de instiintare daca nu este emisa de catre o judecatorie si in schimb este emisa doar de un birou judecatoresc? Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 11 Octombrie 2012
mariana07, utilizator
Cel mai recent răspuns: BEJ Sahlian , Executor judecatoresc 12:33, 11 Octombrie 2012
Orice executare silita incepe printr-o somatie in care este specificat debitul si cheltuielile de executare (onorariu executor), somatie emisa in temeiul unui titlu executoriu, care nu intotdeauna este o hotarare judecatoreasca, putand fi si un contract care - conform legii - este direct titlu executoriu, cum banuiesc ca este situatia dvs.

Aveti posibilitatea formularii contestatiei la executare impotriva acestei somatii, prin care sa aduceti critici si titlului executoriu, in speta contractului de imprumut.
Deci chiar daca nu exista o hotarare judecatoreasca...se poate incheia un contract in baza caruia sa mi platesc datoriile in rate fixe fara dobanda?
Ma poate obliga sa platesc datoria intr o perioada anume de timp???
Datoria trebuie platita pana la data aratata in somatie, in caz contrar executarea urmandu-si cursul.

Daca ati semnat un contract de imprumut care prevede si plata unei dobanzi, va trebui sa il respectati pt ca vi l-ati asumat sub semnatura.

Daca doriti un angajament de plata, atunci aceste aspecte va trebui sa le negociati cu creditorul dvs si sa incercati sa obtineti plata debitului in rate pe care sa vi le permiteti.
Nu este insa obligatoriu ca acesta sa accepte aranjamentul acesta, mai ales daca aveti bunuri in proprietate pe care le poate execuat silit, recuperandu-si astfel mai rapid datoria.
gerberga a scris:

Orice executare silita incepe printr-o somatie in care este specificat debitul si cheltuielile de executare (onorariu executor), somatie emisa in temeiul unui titlu executoriu, care nu intotdeauna este o hotarare judecatoreasca, putand fi si un contract care - conform legii - este direct titlu executoriu, cum banuiesc ca este situatia dvs.

Aveti posibilitatea formularii contestatiei la executare impotriva acestei somatii, prin care sa aduceti critici si titlului executoriu, in speta contractului de imprumut.


Poprirea nu necesita somarea prealabila a debitorului ci doar trebuie instiintat in legatura cu masura dispusa de executor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exista posibilitatea de a fi actionat in instanta fara instiintare prealabila? mint_chocolate mint_chocolate Buna ziua! Ma confrunt cu o problema destul de delicata si va rog foarte mult sa ma ajutati cu cateva lamuriri. In anul 2007 matusa mea a contractat un ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de sechestru mary7 mary7 In anul 2013 a fost formulata o cerere de executare silita de catre un birou judecatoresc fara a primi vreo citatie si fara posibilitate de aparare in ... (vezi toată discuția)
Executare silita popescu marcela popescu marcela Buna Ziua, Care este primul act de executare silita al unui executor judecatoresc? O notificare prin care sunt puns in intarziere cu privire la plata unor ... (vezi toată discuția)