Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... BUN PROPRIU ATACAT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

BUN PROPRIU ATACAT

Buna ziua,
Cu o luna inainte de casatorie, am dobandit prin donatie de la tatal meu un apartament (cu uzufruct viajer). Contractul de donatie este doar pe numele meu, neavand frati/surori.
As dori sa stiu daca sotul meu ar avea dreptul sa-mi ceara cota parte din valoarea imobilului, sau eventuale despagubiri, in cazul unui divort.
Mi-am pus problema asta deoarece avandu-l in intretinere pe tatal meu in timpul casatoriei, s-ar putea considera ca a contribuit si sotul la intretinere (veniturile fiind ale familiei).

va multumesc pt ajutor
Nu , parte din valoarea imobilului nu poate obţine , pentru că soţul dvs. nu a devenit prin căsătorie nici corpoprietar al apartamentului şi nici nu dobândit calitatea de debitor al întreţinerii alături de dvs.
Nu ar fi exclus totuşi să aibă unele pretenţii materiale , motivând că a contribuit la întreţinerea tatălui .Nu este însă şi cert că le-ar obţine .
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator